1399 سه شنبه 19 فروردین
یا الرحم الراحمین
مصارف گازرسانی
 
آغاز استفاده از لوله های پلاستیکی تحت فشار، از اوایل سال 1950 میلادی بوده است. از جمله کاربریهای این لوله ها، انتقال آب، مواد شیمیایی،سیالات خنک کننده و گرم کننده، مواد غذایی، دوغابها، گازها، هوای فشرده و سیستمهایخلأ، چه در روی زمین و چه در زیر زمین است.یکی از اولین موارد کاربرد پلی اتیلن (بادانسیته متوسط) در زمینه انتقال گاز بوده است که از سال 1960 میلادی مورد استفادهقرار گرفته است. در حال حاضر بیش از 90% خطوط انتقال گاز ایالات متحده و کانادا ازپلاستیک است که 99% آن نیز از جنس پلی اتیلن است. لوله های پلی اتیلن در شبکه هایانتقال گاز تنها در آمریکای شمالی، بلکه در سرتاسر گیتی استفادهمی شوند.
 
مزایای استفاده از لوله های پلی اتیلن گازی:
 
1- قابلیت اتصال آسان: لوله های پلی اتیلنی قادر به اتصال جوشی هستند به طوری که اتصالات به وجود آمده نه تنها به استحکام خود لوله هستند، بلکه در برخی موارد از خود لوله نیز مستحکم­تر می­باشند. از آنجاییکه عمده نقطه ضعف خطوط تحت فشار محل اتصالات است، می توان نتیجه گرفت که اتصالات پلی اتیلنی در مقایسه با سایر مواد از استحکام مناسبتری برخوردارند.
2- قابلیت انعطاف:لوله های پلی اتیلن تا حدود 25 برابر قطر لوله قابل خم شدن است. این مسأله باعث می شود در بسیاری از موارد برای تغییر زاویه خط لوله نیازی به استفاده از اتصالات نباشد.از سوی دیگر انعطاف پذیری پلی اتیلن استفاده از آن را در مناطقی که بافت قشری مستحکمی ندارند نظیر مناطق زلزله خیز توجیه پذیرتر می کند.
3- مزایای نصب : روشهای نصب بی نظیری که به خاطر انعطاف پذیری و اتصالات بدون نشتی لوله های پلی اتیلنی قابل استفاده اند، استفاده از این لوله ها را در مقایسه با لوله های فولادی از نظر اقتصادی و فنی توجیه پذیر می کند و باعث می شوند مقدار زیادی در هزینه و زمان صرفه جویی شود..
4- مقاومت در مقابل خوردگی و اثر مواد شیمیایی: لوله های پلی اتیلنی از مقاومت شیمیایی بسیار خوبی برخوردارند و در مقابل ترکیبات فعال گاز و سایر ترکیبات شیمیایی بسیار مقاوم می باشند.
5- عمر طولانی، دوام و کاهش هزینه ها: عمر کاری لوله های پلی اتیلن بین 50 تا 100 سال برآورد می شود و این به معنای کاهش هزینه های جایگزینی برای طولانی مدت است.از سوی دیگر هزینه کارگزاری ، نصب و نگهداری این محصول نسبت به سایر محصولات بسیار توجیه پذیر و پایین می باشد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به توسعه صنعت ایران می باشد